poniedziałek, 26 stycznia 2015

Rodzimowiercy


Rodzimowiercy uważają, że chrześcijaństwo zniszczyło rodzimą religię i kulturę Słowian. Trzymając się konsekwentnie tego sposobu rozumowania należałoby jednak odrzucić wierzenia rekonstruowane przez rodzimowierców. I one bowiem mogły wyprzeć jeszcze wcześniejsze wierzenia...
...o ile oczywiście te wierzenia były takie, jak się je przedstawia.
Na temat wierzeń przedchrześcijańskich na terenach - powiedzmy - obecnej Polski możemy bowiem mieć tylko domysły i zgadywanki, bo zachowały się ich szczątki, do tego  przeinterpretowane przez chrześcijaństwo(i paradoksalnie dzięki Niemu zachowane)

Tradycja to  coś żywego.
To wiara osobom, a nie martwym wykopaliskom i źródłom pisanym.
Wiara osobom, które znamy.
Wiara w to,  że razem z obyczajami - czyli pewnym stylem życia, ethosem, a nie tylko słowami -  przekazują nam tożsamy sens wyznawanego przez nas Świętego Początku.

Przedmioty wykopane z ziemi i litery zapisane na pergaminach nie mówią! Mówią ludzie którzy ich używali. A ich już nie ma wśród żywych. Jesteśmy my. Na przestrzeni dziejów rozumienie tych samych słów i przedmiotów mogło się zmieniać po wielokroć. Te same znaleziska, a nawet słowa zapisane w dokumentach mogły w czasach w których ich używano znaczyć zupełnie coś innego, niż nam się współcześnie wydaje!
Dlatego najbardziej "rodzimowiercze" w słowiańszczyźnie jest chrześcijaństwo, co się w ciągłości zachowało jako dziedzictwo poprzednich wieków aż do naszych czasów. Chrześcijaństwo, przekazywane przez żywe osoby, a nie rekonstruowane w oparciu o zgadywanki. 

Przeczytaj i przeżyj:

Zapraszam do Świętego Gaju
Chrześcijaństwo pochodzi z pogaństwa?


15 komentarzy:

 1. Bzdura za bzdurą. Gdyby szanowny autor bloga zgłębił bardziej temat rodzimowierstwa, dowiedziałby się, że przez tysiące lat nasi przodkowie mieli jedną i tę samą wiarę, uznawaną w połowie Europy, przez wszystkich Słowian. Co więcej, aktualne badania historyczne i genetyka, obnażają bezwzględną prawdę - puste przypuszczenia, jak powyżej, przestają mieć rację bytu. Tak długo Polska była wielka, jak długo była pogańska. Gdy w średniowieczu, za Jagiellonów, w sejmie protestanci stanowili ponad 80%, nasz kraj znów odrastał. Przyszła jednak z watykanu kontrreformacja i wszystko zniszczyła, a następnie podpisała zabory.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę wybaczyć, ale szanowny komentator nie potrafi udowodnić twierdzeń, których pochopność bezpodstawność i przypuszczeniowy charakter obnażam. Potwierdzeniem swoich krytycznych uwag wobec mojego artykułu czyni nieuargumentowane opinie, którym nadaje rangę faktów udowodnionych. To wysoce przewrotny sposób dyskusji.
   KOlega nie wiem, czy znam bardziej temat rodzimowierstwa(bardziej od kogo), więc takie zarzuty to czysta erystyka. BYć może swoje opinie wywodzę ze zdobytej i przemyślanej wiedzy? Im dalej w las naukowych dociekań, tym bardziej człowiek analizujący je dochodzi do wniosku, że większośćz nich to rekonstrukcje- w różnym stopniu prawdopodobne, ale w żadnym stopniu pewne. Można bowiem przedstawić na podstawie tych samych źródeł- czyli faktów-zupełnie inną interpretację tego, co znaczyły, jak funkcjonowały... W końcu nawet same źródła zawsze są wybiórcze i można teoretycznie wyobrazić sobie takie dodatkowe, a już zniszczone fakty z przeszłości, które całkowicie zmienią obraz rekonstruowanej rzeczywistości. Do tego wystarczy namysł.

   Usuń
  2. Chrześcijanie... A przecież mogli zabić...

   ...a no tak. Przeczież zabijali.

   Usuń
  3. A może tak nieco logicznego, konsekwentnego myślenia?
   https://www.facebook.com/photo.php?fbid=827404957309729&set=oa.980570005303047&type=3&theater

   Usuń
  4. Neopogaństwo, Rodzimowierstwo i Pseudorodzimowierstwo
   http://www.smakizpolski.com.pl/neopoganstwo-rodzimowierstwo-pseudorodzimowierstwo/

   Usuń
  5. Kolega ma to logiczne myślenie powyżej. To co kolega zalinkował jest jego brakiem.
   Szkoda, że kolega nie odniósł się do argumentacji ino rzucił stwierdzeniem. Pozdrawiam.

   Usuń
  6. Artykuł o neopogaństwie i rodzimowierstwie nie wyjaśnia sprzeczności, bądź bezsensowności tych postaw którą powyżej wykazuję

   Usuń
  7. Chrześcijanie nie twierdzą, że rodzimowiercy wiedzą że ich bogowie to szatan. Chrześcijanie z punktu widzenia swoich wierzeń tak ujmują wszystkie bóstwa politeistyczne, i w ogóle inne wierzenia. Nie twierdzą, że to ujęcie jest np. religii Słowian.

   Usuń
 2. Jeśli przyjąć dualizm wierzeń to semicka mitologia jest istną kloaką narzuconą całemu światu ogniem i mieczem. Żaden inny system wierzeń nie jest tak nietolerancyjny, fanatyczny, ksenofobiczny i niszczycielski. Na szczęście coraz więcej ludzi zaczyna budzić się z plugawego katojudaickiego letargu i wstawać z kolan. Wasz czas mija.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "nietolerancyjny, fanatyczny, ksenofobiczny i niszczycielski(...)plugawego katojudaickiego letargu i wstawać z kolan. Wasz czas mija."

   Usuń
  2. ''Wasz czas mija''. Haha, w Polsce mieliście od 8 lat rządów PO swój czas. Nie wykazaliście się jakoś. POgaństwo przedstawiała właśnie ta zbrodnicza koalicja, a obecnie metale, których bożkiem jest gitara, alkohol, impreza i dobry seks.
   Oraz, nie... Nikt się nie budzi z plugawego katojudaickiego letargu. To jakiś tekst wyssany z palca przez antykleryka, których w Polsce jest dość mało. To wasz czas mija, panowie 'poganie'. Polska obecnie w obliczu zagrożenia sięga swych korzeni i widzi moc w chrześcijaństwie i katolicyzmie, który jest istotą Naszego narodu.

   A co do tego debilnego komentarza 'Anonima' 20 lutego 2015 roku...
   Polska największą potęgą, gdy była pogańska? Czy ty wiesz, że apogeum polskiej potęgi przypada na wiek XVII? Wtedy kiedy katolicyzm w Polsce był silnie zakorzeniony? Sam Jan III Sobieski był bardzo Maryjnym królem, posiadał 2 spowiedników.
   Hah, Polska potęgą gdy była pogańska... Kurka, no nie rozbawiło mnie nic dzisiaj jak to. To stwierdzenie zasługuje na honorowe miejsce na półce z najgłupszymi tekstami jakie kiedykolwiek człowiek mógł powiedzieć.

   Niech Wam Bóg błogosławi. Amen.

   Usuń
  3. Polska potęga, gdy polski nie było...
   Dla tych, co nie zrozumieli+
   Sława Jezusowi Krystowi!

   Usuń
  4. Zgadza się, żaden inny system wierzeń nie jest tak "nietolerancyjny, fanatyczny, ksenofobiczny i niszczycielski" jak ISLAM. Na podobnych podstawach (podwójna moralność)oparty jest obecnie judaizm (ktory obecnie nie nic w spólnego ze Starym Testamentem).
   Jedyną prawdziwą religią jest religia głosząca miłośc bliźniego chrześcijaństwo, a właściwie katolicyzm (bo reszta to shizma).
   Prawdziwą miłość bliźniego, a nie jej parodię zniekształconą w islamie i judaizmie, gdzie wyznawcy uznają innych za swoich niewolników.

   Usuń
 3. Kłania się Zaratustra i Awesta ten wasz miłościwy, plagiat religijny...te dogmat kanon brak słów czas ryb się skończył nastał świt Boga Swaroga Słowianie się budzą.

  OdpowiedzUsuń

zapraszam do komentowania