piątek, 28 października 2016

Czarne marsze i aborcja

Nie jesteś Bogiem! Nie możesz ustalać, kiedy zaczyna się człowiek. Nauka Ci tego nie powie. 
To kwestia wiary, kwestia założeń uprzedzających i kształtujących naukowe definicje!

W związku z tym:


Jeśli uznajemy życie ludzkie za wartość, a nie jesteśmy w stanie jednoznacznie ustalić gdzie to życie się zaczyna(bo kryteria początku życia to arbitralne zgadywanki, albo jak kto woli kwestia wiary), to przyjmujemy logicznie granicę narażającą nas najmniej na sprzeniewierzenie się wartości życia. Tą granicą jest poczęcie

Albo inaczej:


Prawo tworzą ludzie, a ludzie popełniają błędy. Prawo nazistowskie uznawało, że można mordować Żydów... Czy możemy naukowo ustalić kryteria człowieczeństwa? Skąd wiemy, żeśmy się nie kopsnęli w badawczej procedurze? Przecie często to, co dziś jest pewnikiem "udowodnionym", jak pokazuje historia jutro może zostać ogłoszone błędem.
już byli tacy, co się zastanawiali:
"czy ci z innej wioski to ludzie, czy nie?"
"Czy ci żółci i corni, to ludzie, czy nie?"
"Czy Żydzi, to ludzie, czy podludzie"?
Czy żołądź to dąb, czy nie dąb?

Czy kryteria nie są tu kwestią założeń?

Są Tajemnicą, która może być
odkrywana
ale nie odkryta

Jeszcze inaczej:

Jeśli nie możemy ustalić trwale nawet kryteriów początku człowieczeństwa, jeżeli jednocześnie uznajemy życie wszystkich ludzi za wartość, to musimy zrezygnować z wszelkich prób ustalania początku człowieczeństwa i zaniechać jakichkolwiek działań przerywających naturalny rozwój.

A(l)bo tak: 

Jeśli przyjmujemy założenie, że życie ludzkie to wartość, to najlogiczniejsze jest, wobec arbitralności kryteriów początku życia nie ingerowanie w proces od poczęcia. Wtedy pojawia się jakościowo nowa jednostka która nieprzerwanie rozwija się mając ten sam cały czas kod genetyczny. Po prostu zaniechać zgadywanki kiedy ludzkie życie się zaczyna, skoro jest ona tak relatywna i zależna od założeń, skoro jest ona zgadywanką. Logika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

zapraszam do komentowania