środa, 2 marca 2016

KOD się myli ...w tym samym, co PiS

Zgodna walka o „Wolność Mediów” przyczyną konfliktu. 


Ci, którzy walczą z jednostronnością mediów publicznych za czasów PiSu są niekonsekwentni.
Bo i media za czasów PO wykazywały uwikłanie w politykę, prześladowanie innych opcji, począwszy od uciszania Jana Pospieszalskiego, wypowiedzi dziennikarzy sugerujące ludziom co karygodne, a co nie, fałszywe oskarżenia wobec polityków takich jak Janusz Korwin Mikke, jakoby chwalił Hitlera, nienawidził niepełnosprawnych, i dyskryminował kobiety, przemilczenie przesłuchania Bronisława Komorowskiego, i wiele innych.

Najbardziej martwi jednak to, że obie strony konfliktu najbardziej mylą się tam, gdzie się zgadzają. Nie waham się stwierdzić, iż to owo pole zgody jest przyczyną ich konfliktu. I jedni i drudzy niestrudzenie walczą o „niezależność” mediów, o ich nieuwikłanie w żadną polityczną opcję. Coś takiego jednak nigdy nie będzie istnieć.

Dziennikarz, który deklaruje neutralność wprowadza siebie (bo zazwyczaj szczerze w to wierzy), ale – co gorsza – innych w błąd. 

Najuczciwiej będzie gdy swoich politycznych i światopoglądowych preferencji nie będzie ukrywał.
Bo choćby nie wiem jak się starał, jego światopogląd będzie miał wpływ na to, jak dobiera gości, co go interesuje, i jak formułuje pytania. Deklarowanie przez niego neutralność zakryje owo podskórne, międzywierszowe uwikłanie w konkretny polityczny pogląd.

Powtórzmy: pewnie dobrze chce, ale ukształtował go splot komunikatów wysyłanych przez współczesną cywilizację. Cywilizację pozorów.

Neutralność, krytyka "monopolu na prawdę", nawoływanie do wolności mediów to nośne hasła, które manipulują opinią publiczną. Problem polega na tym, że ci, co mówią o unikaniu stereotypów, nie zauważają stereotypu, jakim jest twierdzenie, że można się stereotypów wyzbyć. Ludzkie myślenie składa się koniecznie ze stereotypów. Chodzi o to, by były prawdziwe. 

Światopoglądy są różne dlatego, że ich wyznawcy różnie definiują prawdę. Ci zaś co mówią, że są neutralni sami siebie oszukują bo z pomocą językowej łatki "neutralność" są ślepi wobec tego, jak konstruowane przez nich wypowiedzi, jak dokonywana przez nich selekcja faktów są w ich poglądy uwikłane. 

Od tego uwikłania nie da się uciec. 

Najuczciwiej więc porzucić starania o neutralność i prostolinijnie walczyć o to, co mi moja wiara, mój światopogląd nakazuje nazywać prawdą. Zrodzi to konflikt. Ale jak widać po ostatnich wydarzeniach nawet walka o neutralność rodzi konflikty i krzywdzące innych posądzenia.

Smutne jest to, że wyrazy takiej uczciwości spotykają się z atakiem ze strony tych, którzy paradoksalnie piętnują dyskryminację. Uczciwym i prostym ludziom dostaje się za fundamentalizm, wrzuca się ich do jednego worka z islamskimi terrorystami...

Baczmy więc, byśmy nie dopuścili się czegoś gorszego, niż spór: byśmy pochopnie kogoś nie oskarżyli.

Sądy takie łatwo rozpowszechnić. Dużo trudniej cofnąć wywołane przez nie krzywdy.

Walczmy więc o uczciwe przyznawanie się do własnych poglądów, i o spór bez fałszywego nazywania czyjegoś zdania brakiem tolerancji i neutralności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

zapraszam do komentowania